image

Uzaktan Çalışma Sisteminde Çalışanlar için Tavsiyeler | Kaynak: Deloitte

Bu süreçte çalışanların yaklaşımları ve davranışları, iletişimi sıkılaştırmak ve sanal olarak etkili bir şekilde iş birliği yapmak adına büyük öneme sahip. Adaptasyonu hızlandırmak ve bu süreci başarı içinde sürdürebilmek adına bireysel olarak önceliklendirebileceğimiz bazı başlıklar mevcut.

Sık ve Açık İletişimde Olmak:

Çalışma arkadaşlarınız, yöneticiniz, müşterileriniz, tedarikçileriniz ve iş birliği içinde olduğunuz diğer paydaşlarınız ile sık ve açık iletişimde olun. Günlük ve/veya haftalık bilgilendirme zamanları belirleyin, bu şekilde kendinizi daha doğru ifade etmeniz ve karşı tarafın da aynı çıkarımları elde etmesi mümkün olacaktır.

Ofiste çalışırken olduğu gibi çalışma dışında da ekip arkadaşlarınız ile sosyal etkileşimler içinde bulunmak üzere zaman ayırın. Mesafenin, bağları zayıflatmasına izin vermeyin.

Etkili Çalışmak:

Evinizde odaklanmak için doğru bir çalışma alanı belirleyin. Bu alanı ofisteki masanız veya çalışma ortamınız gibi düzenlemeniz motivasyonunuz ve konsantrasyonunuz açısından da faydalı olacaktır.

Evden çıkmamak çalışma saatlerinizi ve planlamanızı etkilememeli. Çalışma saatlerinizi ve planınızı belirleyin ve bu plana uygun bir rutinde çalışmaya özen gösterin.

İşleri, aktiviteleri, görevleri belirli bir takvim ve plan içerisinde, ara ve son tarihler atayarak takip etmeye evde de devam edin.

Yöneticiniz ile performansınızı düzenli olarak gözden geçirin.

Teknolojiyi Etkin Kullanmak:

İş birliği için teknoloji araçlarından maksimum ölçüde yararlanın. Sanal toplantılar, video konferanslar, SMS ve mesajlaşma uygulamaları, telefon ve e-posta ile sık iletişim kurun.

Etkileşim araçlarını kullanırken; bağlantı kalitesi, kullanım kolaylığı, fonksiyonalitenin zenginliği, tüm katılımcıların rahat erişebilmesi gibi unsurları dikkate alın.

Evinizdeki teknoloji altyapısının uygun olduğundan emin olun. Unutmayın ki, etkili iletişimde sözler %7, ses tonu %38, beden dili %55 öneme sahiptir. Bu nedenle e-posta iletmek veya telefon etmek haricinde görüntülü iletişim araçlarını daha sık kullanmaya çalışın.

Erişilebilir Olmak:

Proaktif olarak ekibiniz ile iletişime geçin ve mevcut durumunuzu ve/veya uygunluğunuzu bildirin.

İletişim bilgilerinizi iş birliği içinde olduğunuz kişilerle paylaşın ve onlara klavyenin ve telefonun ucunda (erişilebilir) olduğunuzu hissettirin. Fiziki uzaklığın, size erişmede bir kısıt olmadığını gösterin.

Sizinle temas edilmek istendiğinde uygun değilseniz bile; karşı tarafı bundan hızlı bir şekilde haberdar edin ve birlikte ortak bir zaman belirleyin. Geri dönüş, her zamankinden daha önemli…

Comments are closed

Uploading