image

Uzaktan Çalışma Ne Anlama Geliyor?

Uzaktan çalışma, çalışanların ofis ortamından bağımsız iş görmesi usulüne dayanan bir çalışma modeli. Teknolojik araçlar kullanılarak sağlanan bu çalışma düzeni, işleyişi mekândan bağımsız hâle getirerek zaman kazanımına ve verimliliğe odaklanıyor. İşveren ve çalışan açısından öncelik işin kalitesi ve vaktinde teslim edilmesi oluyor. Freelance çalışma ile benzerlikleri bulunduğundan zaman zaman birbiri yerine kullanılsa da haklar ve çalışma şartları gibi unsurlar özelinde temel farklılıklar içeriyor. Giderek yaygınlaşan bu yöntemler “evden çalışma” olarak da adlandırılıyor. Esasen, evden çalışma tabiri hem uzaktan ve serbest çalışma modelleri için çatı terim görevi görüyor hem de mekan sınırlaması olmadan çalışabilme etkinliğini ifade ediyor. Peki ama uzaktan çalışma tam olarak ne anlama geliyor?

Uzaktan Çalışma Nedir? 

Uzaktan çalışma, işlerin tamamlanması veya üretimin aksamaması için fiziksel ofiste bulunmak gerekiyor şartını ortadan kaldıran inovatif bir sistem. İşveren ve işgücünün kısmen ya da tamamen dijital mecralar üzerinden faaliyet göstermesi anlamına geliyor. Geleneksel ofiste çalışma sisteminden farklı olarak, kişiler diledikleri yerden iş görebiliyor, kendi zaman çizelgelerini oluşturarak maksimum verimliliği önceliyor.

İşverenin sorumluluğundaki çalışana gerekli yazılımsal destekler ve donanımsal ekipmanlar sağlanıyor. Belirlenen süre ya da birim başı iş üzerinden kişiler ve ekipler görevlerini icra ediyor. İşyeri dışında çalışma düzeninde faaliyet gösterenler, benzer konumdaki ofis çalışanları ile aynı haklara sahip oluyor. İş yeri ve iş çalışma saatleri kıstaslarının yerini, belirlenen işi istenilen yerde, en kısa sürede ve en kaliteli şekilde tamamlama alıyor. Uzaktan çalışma istatistikleri bu çalışma modelinin şirket ve çalışanlar açısından faydalı olduğunu gözler önüne seriyor.

Uzaktan çalışma Modeline Nasıl Geçilir?

Uzaktan çalışma, hem start-up girişimciliğin hem de farklı ölçekteki kurumsal şirketlerin giderek daha fazla tercih ettiği bir sistem. Sermaye sıkıntısı yaşayan fakat aklındaki girişimcilik fikrini gerçeğe dönüştürmek isteyen start-up’ların “evden çalışma” etiğini benimsediği zaten biliniyor. Bununla birlikte, freelance ve Uzaktan çalışma modelinin avantajlarını keşfeden küçük, orta ve büyük ölçekli şirketler de Uzaktan çalışma düzenine geçiyor.

Bu geçiş sürecinde firmaların IT departmanlarını dijitalleştirmesi, işgücünü uzaktan çalışma konusunda bilgilendirmesi, ekip organizasyonu konusunda eğitim vermesi, teknolojik araçlar ile altyapıyı zenginleştirmesi; kısacası dijital dönüşüm sürecine geçmesi gerekiyor. Dijitalleşme, etkili planlama ile oldukça kısa sürede tamamlanıyor. Uzaktan çalışmaya geçişteki en önemli yardımcılardan biri, uzaktan çalışma alanında adaptasyon danışmanlığı hizmeti sunan ve eğitimler veren profesyonel kurumlar oluyor. Temeli baştan düzgün atmak, ileride meydana gelebilecek olası sorunları daha oluşmadan bertaraf etmek anlamına geliyor.

Uzaktan Çalışmanın Avantajları Neler?

Dijitalleşmenin kısa ve uzun vadeli pozitif etkisi kendini çalışma sahalarında da belli ediyor. Teknolojik yeniliklerin ve küreselleşmenin mesafeleri ortadan kaldırması neticesinde gelişen IT departmanları uzaktan çalışma modeline giderek daha fazla ağırlık veriyor. Zaman artışı, özgürlüğe bağlı yaşam standartlarının yükselişi, taşınmaz masraflarının ve giderlerin azalışı Uzaktan çalışmanın en önemli avantajlarından. Uzaktan çalışma ile işe varış ve eve dönüşte geçen vakit, çalışma süresine dahil ediliyor. Çalışan, belirlediği sürede işi yetiştirdiğinde kalan vakti farklı işleri tamamlamaya ya da kişisel hayata ayırabiliyor. Çalışanlar kendi yaşam alanlarında faaliyet gösterdiğinden tüm çalışanları ofiste istihdam etme zorunluluğu ortadan kalkıyor. Böylece fiziksel bina maliyetinden kâr ediliyor; elektrik ve su gibi giderler, demirbaş satın alımı, dönemsel bakım masrafları vb. mali yükler de ortadan kalkıyor. İşgücü açısından iş motivasyonunu yükseltmesi, esneklik sunması, çalışma disiplinini teşvik etmesi sayesinde şirkete de doğrudan katma değer sağlıyor. Uzman kadrosu ile faaliyet gösteren ecalisan.com, Uzaktan çalışma modeline geçişin her aşamasında sizlerin yanında yer alıyor.

Comments are closed

Uploading