image

Uzaktan Çalışma Modelli Bir İş Bulma Stratejileri

TIAA baş yetenek edinme sorumlusu Angie Wesley, geçtiğimiz günlerde 200’den fazla yaz stajyeri ve yeni üniversite mezunuyla sanal ortamda – iş arayanların COVID-19 nedeniyle gittikçe daha fazla gezinmesi gereken bir ortam – nasıl iş bulabileceklerine dair online bir konuşma gerçekleştirdi ve birçok ipucu verdi. Remote.co, uzaktan iş bulma konusundaki tavsiyelerini almak için Wesley ile röportaj yaptı. Kariyerinize yönelik atmanız gereken ileriki adımları düşünen uzaktan çalışan biriyseniz, Wesley’in aşağıdaki dört stratejisini aklınızda bulundurun.

LinkedIn Profilinizi Güncel Tutun ve Çalışmalarınızın Örneklerini Paylaşın

Wesley’e göre, günümüzde uzaktan iş arayanlardansanız, dijital ayak iziniz sizin bir yansımanızdır. Wesley, “LinkedIn, her iş arayanın vitrini,” diyor. “En iyi profesyonel benliğinizi göstermeniz için bir alan.”

Bunun yalnızca çalışmanızı paylaşmak anlamına gelmediğini, aynı zamanda sektör ve ilgili uzman içeriği paylaşımları hakkında yorum yapmak veya bunları sosyal medya üzerinden başkalarıyla paylaşmak anlamına da geldiğini vurguladı. Wesley ayrıca, Facebook ve Instagram için seçtiğiniz profil fotoğraflarınızın “profesyonel hayata uygun” olduğundan emin olmanızı tavsiye etti.

“Bu, vesikalık fotoğraflar olması gerektiği anlamına gelmiyor, ancak temsil etmek istediğiniz markayla uyumlu olmaları gerektiği anlamına geliyor,” diye de ekledi.

Online Network

Pandemi nedeniyle yüz yüze networking oluşturma etkinlikleri büyük ölçüde kısıtlanmış olsa da, online olarak iş arama ile ilgili çok sayıda networking oluşturmak hâlâ mümkün. Wesley, network’ünüzdeki kişilere ulaşmayı ve hızlı bir Zoom toplantısı planlama teklifinizi iletmenizi öneriyor.

Wesley ayrıca “İş arayanlar için, network oluşturmada ısrar etmek garip gelebilir, ancak benim tavsiyem budur,” diye ekliyor. “Mevcut ortamda, insanlar bu kişisel bağı kaçırıyor ve profesyonel yaşamınızda bazı anlamlı ilişkiler geliştirmeye yardımcı olmak için şimdi harika bir zaman olabilir.”

Ancak, network kurmak için sektörünüzdeki veya alanınızdaki insanlara ulaştığınızda, bunu yalnızca bir iş fırsatı oluşturmaya çalışmak için yapmadığınızdan emin olun. Wesley, bu insanlardan ve onların deneyimlerinden ders çıkarmaya zaman ayırmanın önemini vurguluyor. “Seçtikleri mesleğe veya alana nasıl girdiklerini sorun ve bu zamanı belirli bir alanda büyümek adına ne gerektiğini anlamak için kullanın” dedi.

Ayrıca profesyonel olarak geliştirdiğiniz bu ilişkilerin belirli bir rol veya işten daha uzun sürebileceğini de belirtiyor. “Onları bugün bulamasanız bile bu, bundan bir yıl sonra bulamayacağınız anlamına gelmez,” diyor Wesley. “Uzun vadeli bir bakış açısı edinin.”

Sorular Sorun, Kitap Okuyun ve Sektörel İçeriği Zamanında Takip Edin

Sektörünüzdeki mevcut ortamla bağlantıda kalmak düzenli dikkat gerektirir. Bu, sektörün düşünce liderlerinden ve yayınlardan gelen en son bilgilerle güncel kalmak ile başlar ve bu, online olarak rahatça yapılabilir.

Wesley, “Her lider sektöre, rakiplere ve işlerin nasıl geliştiğine hakim olan birini işe almak ister,” diyor. “Alanınız veya mesleğinizle ilgili güncel olayları ve eğilimleri tartışabilmek, herhangi bir role katacağınız değeri göstermede çok önemlidir.”

Yöneticilerin her zaman motive olmuş ekip üyeleri aradıklarını, bu nedenle bir şirket veya sektör üzerinde çalışmak için fazladan çaba sarf etmenin, noktaları birleştirme yeteneğinizi göstermeye yarabileceğini ekliyor. Wesley, “Profesyonel bir uzaktan çalışan olmak, sürekli olarak öğrenmeye devam etmek ve kişisel olarak kendini geliştirmek demektir,” diyor.

Sözleşmeli veya Gönüllü Alternatifleri Düşünün

Mevcut bir pozisyonunuz yoksa veya becerilerinizi göstermenin ve özgeçmişinizi güncel tutmanın bir yolunu arıyorsanız, Wesley işiniz, değerleriniz ve markanız hakkında somut örnekler sunabilecek fırsatlar aramanızı tavsiye ediyor. Bunlar, becerilerinizi geliştirmek ve network’ünüzü oluşturmak adına, sanal danışmanlık (sözleşmeli) görevleri veya kâr amacı gütmeyen ya da yerel bir işletme için gönüllü olmayı içerebilir.

Wesley, “Kısa süreli sözleşmeli görevler tam zamanlı çalışmaya doğru gidebilir ve aynı zamanda bir meslek hakkında daha fazla şey öğrenmenize yardımcı da olabilir,” diyor. “Kâr amacı gütmeyen kuruluşlarla çalışmak size benzer şekilde hizmet edebilir, aynı zamanda iyi bir amaç için iş yapma şansınız da olur.”

Kâr amacı gütmeyen kuruluşların birçoğunun yalnızca birkaç personelle yalın bir şekilde çalıştığını, genellikle biraz fazladan yardıma ihtiyaç duyabildiğini ve özellikle mevcut zamanlarda sanal fırsatlar sunabileceğini belirtiyor. Ayrıca, oralarda bazı yerel iş liderleriyle de tanışabileceğinizden, bölgenizde network oluşturmak için harika yerler olabilirler.

Wesley, sözlerini “Bu tür pozisyonları üstlenerek, iş piyasasında çok fazla belirsizliğin olduğu bir zamanda kariyer yolunuzu kendi ellerinize aldığınızı göstermiş oluyorsunuz,” diyerek bitiriyor.

İlerlemeye Devam Et

Bu kariyer ipuçları, uzaktan olmayan bir çalışma modelinde de işe yarayacaktır. İşe odaklı kalmanıza, becerilerinizi geliştirmenize ve hatta yeni bir işe başlamanıza yardımcı olabilirler. Yüz yüze iş arama ve network kurmanın yeniden gerçek olduğu bir zamana kadar onları dosyalayıp rafa kaldırın ve evden çıkana kadar, iş aramada başarılı olmak için bu dört ipucunu uygulayın!

Başka iş arama ipuçları, kariyer tavsiyeleri ve daha fazlası için diğer makalelerimize göz atın.

Comments are closed

Uploading