image

Uzaktan Çalışma – Çalışma Alanları | Kaynak: Kyocera

Çalışma alanı, ne kadar açık olursa olsun ismine uygun olmalıdır. Çalışma alanı, uzaktan çalışmayı keyifli kılacak şekilde çalışanın odaklanmasını sağlayan, doğru bir şekilde ışıklandırılmış ve rahat bir alan olarak oluşturulmalıdır.

İdeal çalışma alanınız

Mümkün olduğu takdirde, kapıyı kapatıp ev ve iş yaşamınızı ayıracağınız ayrı bir çalışma alanı olması önerilmektedir.

Bu mümkün değilse, en iyi seçenek evin en büyük odasının köşesidir. Bunun da gerçekleştirilmesi olası değilse, en iyi yer ayrı bir kapısı olması ve sadece günün belirli saatlerinde kullanılmasından dolayı mutfaktır, mutfak, telefon aramaları ve video konferans konuşmaları yapmanız için en iyi yerdir. Ayrıca, genelde evin en iyi aydınlatılan yeridir.

Masanız

Belirli bir bilgisayar kabini ve masanın gerekmesinin sebebi, bunların doğru yükseklikte tasarlanmış olmaları, çalışma için en rahat sandalyelere sahip olmaları ve ekipmanı taşımak için yeterince sağlam ve alana sahip olmaları, böylece odanın geri kalanında belgeler ve diğer araçlar için alan bırakmalarıdır.

Ancak, günümüzde daha hafifi üretilen bilgisayarlar gittikçe artmaktadır ve bir sürü profesyonel dizüstü bilgisayarlar ile çalışmayı tercih etmektedir, bu nedenle, masa seçmek için karşımıza birçok seçenek çıkmaktadır.

Peki iyi bir masa nasıl anlaşılır?

Birkaç ipucu vardır: yüzeyin aynısı gibi görünüp görünmediğini kontrol etmek için masanın altına bakın. Parçaları tutmak için zımbalar varsa bu kötü kalitenin göstergesidir. Köşeler oval ise, aralık daha yüksektir.

Öte yandan masalar dik durarak çalışmanızı sağlayacak şekilde ideal olarak yükseklik ayarına sahip olmalıdır. Bu özellik, daha kolay odaklanmanızı sağlar ve sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Bu özelliği sağlayan elektronik, mekanik ve kollu sistemler bulunmaktadır.

Sandalyeniz

Sandalye, çalışma alanınızda masraftan kaçınmamanız gereken bir gereçtir. Özellikle bilgisayar önünde veya telefonunuzda uzun süre geçiriyorsanız, rahat, ergonomik, yaslanma desteğine sahip ve ayarlanabilir bir koltuk en iyi yatırım olacaktır.

Ekranınız

Diz üstü bilgisayarlarla genellikle sırt ağrısı ile boyun ve omuz problemlerine yol açan kötü duruşa neden olurlar, bu nedenle, diz üstü bilgisayar için bir stant ve ayrı bir klavye kullanmanız önerilir. İşyerindeki tehlikeleri önlemek için uzmanlar tarafından önerilen en kolay seçenek, başka bir alternatif yoksa bilgisayarın altına bir kağıt paketi yerleştirmenizdir.

Monitör ve ekran için en doğru konum, doğru bir şekilde oturulduğunda ekranın üst kenarının kullanıcının göz seviyesinde olacağı konumdur.

Kablo tesisatı

Modern masalar, rahatsızlık veya bükülmeyi önlemek için kablo kanallarına sahiptir. Kullanıcıyla oturduğu yer arasından geçen kablo, iş tehlikesi teşkil eder ve aşırı yüklü terminaller elektrik tehlikesine neden olur.

Kabloların her yere dağılmasını önlemek ve sizi rahatsız etmeden güvenli bir şekilde durmasını sağlamak için profesyonel bir elektrik tesisatı yaptırılması son derece gereklidir, nitekim evde uygulanacak en iyi çözüm, kabloların masanın altına yapıştırılmasıdır.

Aydınlatma

Doğal aydınlatma en iyi ve psikolojik olarak sağlığınızı olumlu bir yönde etkileyen aydınlatma şeklidir. Doğal aydınlatma mevcut değilse veya doğal aydınlatmaya ek olarak en iyi yapay aydınlatma, tepe ışığı, doğrudan olmayan aydınlatma ve masa lambasıdır.

İyi bir aydınlatma göz yorgunluğunu önler ve ortamın daha hoş görünmesini sağlar.

Ayrıca kablo ihtiyacını ortadan kaldıran, cep telefonları için kablosuz şarj ünitelerine sahip masa lambaları vardır.

Duruş

Kötü duruş ve diğer kötü alışkanlıklar, farkında olmadan yapılan hareketlerdir. Birkaç saat çalıştıktan sonra ortaya çıkan sırt ağrısı, gelecekte oluşacak bir yaralanmanın ilk belirtisidir.

Oturulduğunda doğru çalışma konumu şu şekildedir:

Ayaklar yerde. Gerekirse ayak desteği iyi bir seçenektir.

Dizleriniz kalçalarınıza yakın bir yükseklikte.

Uyluk ve kalçalar yere paralel.

Eller, bilekler ve ön kollar düz ve yere paralel.

Dirsekler vücuda yakın ve 90 ila 120 derece açı ile bükülmüş.

Omuzlar rahat.

Sırt, koltuk arkalığı ile tam olarak desteklenmiş ve tercihen bel desteğine sahip.

Baş, öne bakacak şekilde gövde ile aynı hizada.

Duruşunuzun ne kadar iyi olduğuna bakılmaksızın, uzun süre oturmanız önerilmemektedir. Bu nedenle aşağıdaki önerilere uymanız gerekmektedir:

Telefonla konuşmak için sandalyenizden kalkın ve kısa yürüyüşler yapın.

Ara sıra ayaklarınızı hareket ettirin.

Kollarınızı, boynunuzu ve bacaklarınızı gerin.

Konumu az derecede değiştirmek için sırt desteğinde ayarlamalar yapın.

Genelde alt tarafta bulunan uçlar ile klavyenin eğimini değiştirin.

Kaçınılması gerekenler:

Koltuk minderi, jel pedler, kol bantları ve klavye normalden yüksek olmadıkça kullanıcı ve klavye arasında kol dayanakları.

Oturur konumda çalışırken doğru konum şu şekildedir:

Bacaklar, gövde ve baş aynı hizada, dikey ve ayaklar hafifçe ayrık.

Bazen bir bacak kaldırılabilir.

İşe başlama: Dikkat dağıtan etkenler

Sokak, komşu veya oda arkadaşının gürültüsünden dolayı dikkati kolayca dağılan kullanıcılar için gürültü engelleyici kulaklık satın alınması en iyi seçenek olabilir.

Dikkat dağıtan sesleri engellemek için müzikle de çalışabilirsiniz. Spotify veya Youtube gibi uygulamalarda kullanıcıların uzaktan çalışma için oluşturduğu yüzlerce oynatma listesi vardır.

Düzen ve temizlik

Güne pizza dilimlerini, boş kola şişelerini kaldırmak veya yağlı bir klavyeyle başlamaktan daha kötü bir his yok. Bir iş gününe başlamak için bilgisayarınızı açtığınızda ilk izleniminiz, günün geri kalanı için belirleyicidir.

Bu nedenle çalışma alanınızı temizlemek ve düzenlemek için her günün sonunda 10 dakika ayırmak oldukça önemlidir.

+ Tüm belgeleri toplayın ve bir sonraki gün ihtiyacınız olan belgeleri belirleyin. İhtiyaç duymadığınız belgeleri atın veya geri dönüşüme yollayın.

+ Kalemleri toplayın ve yerlerine yerleştirin.

+ Bitirilen görevlerin not kağıtlarını atın ve kalan görevlerin not kağıtlarını düzenli bir şekilde tutun.

+ Kahve kupaları veya bardaklarını toplayın ve yıkayın.

+ Gün boyunca biriken çöpleri toplayın ve süpürün.

+ Odadaki havanın dışarı çıkması için pencereyi bir süre açık bırakın.

Temizlik için öneriler:

+ Temizlikten önce bilgisayarınızı kapatın.

+ Yukarıdan aşağıya doğru temizlik yapın, böylece toz ve kir üst alanlarda birikmez. Özellikle ekran yüzeyini sıkı bir şekilde ancak nazikçe temizleyin.

+ Tozu temizlerken klavye ve ekran için özel ürünler kullanın:

  • Tuşlar ve konektörlerin arasını temizlemek için basınçlı hava spreyi kullanabilirsiniz. Ayrıca spreyler kadar etkili olmasalar da USB ile çalışan araçlar vardır.
  • Ekranı temizlemek için, plazma ekranlar ve diğerleri için özel olarak üretilmiş toz bezi veya mikrofiber havlu ve özel sıvılar gibi ürünler vardır.

+ Her koşulda kaçınılması gereken adımlar:

  • Alkol ve/veya amonyak içeren aşındırıcı ürünler.
  • Ekran piksellerine zarar verebilen kirli ve sert bezler.

Amaç yeni güne uzaktan çalışmaya başladığınızdaki gün kadar hoş bir izlenimle başlamaktır.

Bir iş gününe başlamak için bilgisayarınızı açtığınızda ilk izleniminiz, günün geri kalanı için belirleyicidir.

Comments are closed

Uploading