image

Uzaktan çalışanların üretken bir kariyer için ihtiyaç duyduğu 5 şey

Çalışanların yüzde 91’i evde daha fazla iş yaptığını düşünüyor. Uzaktan çalışanların düzenli alışkanlıklar edinerek daha üretken bir ortamla başarılı olmaya odaklanması gerekiyor. Kariyerlerini ilerletmek isteyen uzaktan çalışanlar için daha fazla odaklanma ve vizyon önem arz ediyor.

İşyerleri sürekli olarak uzaktan çalışmaya daha elverişli hâle geliyor. Bu da evden yürütülen kariyer yolculuğunda kişileri istihdam etmek ve doğru hedeflere doğru şekilde ilerlemek için daha fazla desteğe ve kaynağa ihtiyaç duyulduğu anlamına geliyor.

Uzaktan çalışanların, kariyerlerini üretken tutmak için ihtiyaç duydukları bu beş şeye göz atın:

1. Bir Zaman Yönetim Sistemi

Öz disiplin belki de uzaktan çalışmanın en zor kısmıdır. Zamanı organize etmek ve dikkat dağıtan etmenleri ortadan kaldırmak zor bir sınavdır, ancak zaman yönetimi sistemleri bunu yapılabilir hâle getirir. Uzaktan çalışanlar, dikkat dağıtan etmenleri engelleyen bilgisayar programlarını indirebilir ve iş akışını Apple Watch gibi kişisel araçlarla, sesli komutları ve hızlı hatırlatıcıları kullanarak yönetebilir.

Time Doctor, Tick ve Hubstaff, iş akışınızı geliştirmede sizlere yardımcı olabilecek harika zaman yönetimi araçlarının sadece birkaç temsilidir.

İşverenler, çalışanların ekran zamanını ve etkinliğini gözlemlemek için zaman ve görev izleyicilerini kullanabilirler. Birçok verimlilik izleme yazılımı sistemi ile uzaktan çalışanlar kendi zamanlarını durdurabilir ve başlatabilir.

2. Networking Fırsatları

Evden çalışanlar Networking oluşturma konusunda yaratıcı olmalı. Gallup’un yaptığı bir araştırmaya göre, evden çalışanların son altı ay içindeki kariyer gelişimlerini yöneticileri ile görüşme olasılıkları yüzde 30 daha azdır. E-posta veya mesajlaşma yerine video yoluyla düzenli iletişim, başarılı bir Networking oluşturmak için en iyi iletişim şeklidir.

Uzaktan çalışanlar, kariyer hedeflerini ilerletecek bağlantılar kurma konusunda daha hedef odaklı olmalıdır. Şirketler, uzaktan çalışanları ve ofis çalışanlarını birbirine bağlamak için Networking kaynakları ve etkinlikler oluşturarak onlara yardımcı olabilir.

3. Hızlı Dönüş Sağlayabilme

İletişim sağlıklı olmadığında veya ortama sessizlik hâkim olduğunda uzaktan çalışma mesafesi daha da genişleyebilir. Uzaktan çalışanlar, e-posta araçlarını veya mesajları yöneticilere ve müşterilere göndermeye yönelik otomatik istemler kullanarak daha verimli olabilir. Hızlı yanıtlar, evden çalışırken dahi ofis çalışanlarıyla veya yöneticinizle birlikte bir varlık oluşturmanıza yardımcı olur.

Her dört uzaktan çalışandan biri, başarılı yöneticilerin yüz yüze görüşme, video veya ses iletişim kurma konusunda ısrar ettiklerini bildiriyor. Bununla birlikte, iletişim çoğunlukla metin tabanlı platform üzerinden gerçekleşmek durumunda kalıyor. Oysa anında yanıt dönen ve her an tetikte olan bir zihin yapısı, ofis içi çalışanlarla daha iyi bir uyum oluşturabilir.

4. Esneklik

Uzaktan çalışmanın avantajı, çalışma ortamınızı veya programınızı seçme özgürlüğü sunmasıdır. Çalışanlar ve yöneticiler için esnekliği teşvik etmek, uzak yapıyı işlevsel ve olumlu kılar.

Bu ortamda iletişim ve beklentiler çetrefilli hâle geldiğinde, anlayışlı bir bakış açısına sahip olmayı unutmayın. Özgürlük alanın genişlemesi ve çalışanlar arasında daha az etkileşim gerçekleşmesi yeni zorluklara da yol açabilir. Uzaktan çalışma olgusuyla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek genellikle sabır ve ekstra çaba gerektirir.

5. Teknoloji

Evden çalışmanın mümkün ve günümüzde oldukça popüler olmasının bir nedeni, teknolojinin yeni yetkinlikler üretmesidir. İş akışınızı sürdürmek ve görevleri yerine getirmek için teknolojiyi nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Görüntülü sohbetler, zaman izleme yazılımları, çevrimiçi çalışma etkinlikleri ve daha nicesi evinizden çalışıyor olmanın önemli bir parçasıdır. Teknoloji ayrıca aksaklıklar ve aksilikler ile birlikte gelir, bu nedenle en iyi sorun giderme tekniklerini seçmek işlerinizin aksamasını engelleyecektir.

Teknolojiyi nasıl kullanacağını ve düzelteceğini bilen yöneticiler uzaktan çalışmayı kolaylaştırabilir. Programlara, araçlara ve iletişim kanallarına aşinalık göstermek işyerini iyileştirebilir.

Evden çalışmak kendine has zorluklara sahiptir, aynı zamanda etkileyici avantajlara da sahiptir. İletişim ve zaman yönetimi, çalışanların ve yöneticilerin çaba göstermesini gerektirir. Uzaktan çalışma ancak doğru araçlar ve zihniyetle, faydası giderek artan bir pozisyon olarak ilerleyişine devam edebilir.

Comments are closed

Uploading