image

Uzaktan Çalışan Bir Ekiple Güçlü Bir Kurum Kültürü Nasıl Oluşturulur?

Uzaktan çalışam bir ekiple nasıl güçlü bir kurum kültürü oluşturulacağına dair fikirler mi arıyorsunuz?

Uzaktan çalışmaya yeni başlamış da olsanız (COVID-19 sayesinde) hali hazırda belli bir süredir online ortamda da çalışıyor olsanız, bu nokta oldukça önemlidir.

Şirket kültürünüz, ekibinizin takip ettiği, onları doğru yöne yönlendiren ve tüm kararlarını etkileyen bir pusula gibidir. Nerede çalışırlarsa çalışsınlar birim olarak çalışmak, iletişim kurmak ve işbirliği yapmak için onlara bir çerçeve sağlar.

Şirket kültürünüzü doğru oluşturamazsanız, iletişimsizlik, düşük verimlilik seviyeleri, çalışanların moralsizliği, yüksek işten çıkma oranları ve daha fazlasıyla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu nedenle, sizlerle, uzaktan çalışan bir ekiple nasıl güçlü bir kurum kültürü oluşturulacağına dair ipuçları ve fikirler paylaşacağız. Ama öncesinde;

Uzaktan Çalışma Şirket Kültürü Nedir ve Şirketinizin Başarısı İçin Neden Hayati Önem Taşır?

Uzaktan çalışma şirket kültürü, bir kurumun misyonunu, değerlerini ve çalışanlarının paylaşacağı ve destekleyeceği ilkeleri tanımlar. Bu yol gösterici inançlar, ekibinizin birbirinden kilometrelerce uzakta olmasına rağmen başarılı olmasına ve gelişmesine yardımcı olur.

Şirket kültürü uzaktan çalışan ekipler için önemlidir çünkü:

Şirketinizin amacını açıklar

Çalışanlara kuruluşunuzun neden benzersiz / rakiplerinizden farklı olduğunu gösterir

Bir şirket olarak işleri nasıl yaptığınızı tanımlar

Çalışanları kuruluşunuzun geleceğine katkıda bulunma konusunda heyecanlandırır

Pozitif şirket kültürüne sahip uzaktan çalışan ekipler, çalışanlarına daha fazla güvenilirlik duygusu aşılar. Ekiplerin gevşeme olasılığı daha düşüktür çünkü insanların kendilerine güvendiklerini bilirler ve çalışmaları kuruluşun başarısı için önemlidir.

Sağlam bir şirket kültürüne sahip olmak ve bu değerleri korumak aynı zamanda uzaktan çalışan yetenekleri korumanın en iyi yollarından biridir.

Geleneksel bir ofiste, şirket kültürü paylaşılan deneyimler, şirket içi işbirliği ve ekip oluşturma faaliyetleri yoluyla gelişebilir. Ancak güçlü bir uzaktan çalışma şirket kültürü oluşturmak, biraz daha çaba gerektirir.

Uzaktan Çalışan Bir Ekiple Güçlü Bir Kurum Kültürü Nasıl Oluşturulur

Şirket kültürü, 2021 ve sonrasında uzaktan çalışanların yönetiminde büyük rol oynamaktadır. Bu nedenle, ekibinizi bir araya toplamak için bu uzaktan çalışan şirket kültürü fikirlerini kullanın:

1. Şirket Kültürünüzü Tanımlayın, Paylaşın ve Sürekli Güncel Tutun

Şirket kültürünüzü bir belge, infografik, slayt sunumu gibi dökümante ederek tanımlamak çok önemlidir. Bunu, uzaktan yapılacak işleri listelerken, yeni uzak çalışanlarla çalışırken veya bir sonraki hamlenizle ilgili bir sorunuz olduğunda her zaman kullanacaksınız.

Şirket kültürünüz:

 • Marka hikayenizi
 • Misyonunuzu
 • Değerlerinizi
 • Hedeflerinizi
 • İletişim protokollerinizi göstermelidir.

İyi bir kültürel uyumu nasıl tanımlarsınız

Artık bir çok şirket, kurum kültür slaytlarını halka açık şekilde paylaşıyor.

Şirket kültürü dosyanızı, tüm çalışanlarınızın erişebileceği  bir konumda tutun (paylaşılan bir bilgi tabanı gibi). Ayrıca online işe alım ve işe alıştırma toplantıları sırasında da bununla ilgili görüşmeler yapmak isteyebilirsiniz.

Ama buradaki yaklaşımınız “planla ve unut” olmamalı. Şirket kültürünüz dinamik ve gelişen bir süreç olmalıdır. Bu nedenle, şirketiniz büyüdükçe ve ekibiniz daha fazlasını öğrendikçe üzerine katmaya ve güncellemeye devam edin.

2. Psikolojik Olarak Güvenli Bir Alan Yaratın

Harvard Business School profesörü Amy Edmondson’a göre, psikolojik olarak güvenli bir alan yaratmak, çalışanların “ekibin, birisini konuştuğu için utandırmayacağı, reddetmeyeceği veya cezalandırmayacağına dair bir güven duygusuna sahip olduğu” anlamına geliyor.

Online güvenli alan sağlayan uzaktan çalışan şirketler:

 • Aktif katılımı teşvik eder
 • Herkesin desteklendiğini hissettiğinden emin olur
 • Farklı düşünce ve fikirleri teşvik eder
 • İnsanların korkmadan geri bildirim paylaşmasını ve kendilerini rahat hissetmelerini sağlar
 • Risk almanın ve hata yapmanın sorun olmadığının altını çizer

Bu yönü şirket kültürünüze dahil etmek, tüm çalışanlar için bir güven, karşılıklı saygı ve psikolojik güvenlik temeli oluşturur.

3. Yeni Çalışanlarınızın Online İşe Alım ve İşe Alıştırma Toplantılarının En İyi Şekilde Yapıldığından Emin Olun

Şirketinizin online işe alım ve işe alıştırma süreci, yeni çalışanların kurumunuz hakkında nasıl hissedecekleri ve düşüneceklerinin tonunu belirler. Başarılı olmak için ihtiyaç duydukları her şeye sahip olmalarını ve ekibinizin bir parçası gibi hissetmelerini istiyorsunuz.

Bu nedenle, şirket kültürünüzü paylaşmanın yanı sıra, aşağıdaki konuları da görüşmek isteyebilirsiniz:

 • Uzaktan çalışma ilkeleriniz
 • Çalışanlar şirketin başarısına nasıl katkıda bulunur
 • Onlardan ne bekleniyor
 • Performans nasıl ölçülüyor
 • İletişim kurallarınız
 • İş birliği protokolleriniz

Sağlıklı bir iş-yaşam dengesini nasıl tanımlarsınız?

Ekibinizin geri kalanıyla yeni başlayanları tanıştırmak da akıllıca bir fikirdir. Herkesin katıldığı bir görüntülü görüşme yapabilirsiniz, ancak bu  daha içine kapanık yeni başlayanları korkutabilir. Bu nedenle, bunun yerine doldurmaları ekiple paylaşmaları için bir anket göndermek isteyebilirsiniz.

Onlardan paylaşma konusunda rahat hissedebilecekleri kadar soruya cevap vermelerini isteyin. Bu hızlı tanıtım, ekibinizin nihayet buluştuklarında ortak bir zeminde bağlantı kurmasına yardımcı olacaktır.

Bu gibi sorular harika bir başlangıç noktası oluşturuyor:

 • Kendinizi en fazla 10 karakterle tanımlayın
 • En sevdiğiniz kitap / film / TV şovu nedir ve neden?
 • En son dinlediğiniz albüm nedir?
 • Gevşemek ve rahatlamak için en sevdiğiniz yolu açıklayın
 • Evcil hayvanınız var mı? İsimleri nedir?
 • Hangi süper gücünüzün olmasını isterdiniz?
 • Ruh hayvanınız nedir?

Ekibinize aradaki buzları eritmek için konuşabilecekleri başlıklar sağlayabilirsiniz.

Online işe alım ve işe alıştırma süreçlerinizin içine de bu uygulamaları eklemeyi unutmayın!

4. İletişim ve İş birliği Standartları Oluşturun

Güçlü iletişim becerileri, başarılı ekip iş birliğinin bel kemiğidir. Bu beceriler ekip arkadaşlarının birbirleriyle saygılı ve verimli bir şekilde konuşmalarına yardımcı olur, böylece başarı artar ve kafa karıştırıcı git-gel’ler azalır.

İş birliği protokolleri çalışanlara nasıl iletişimde kalacaklarını gösterir. Hangi araçların ve yazılımların ne zaman kullanılması gerektiğini özetler. Bu yönergeler sorunsuz iş birliği sağlar ve herkesin döngüde kalmasına yardımcı olur.

5. Çalışanlarınıza Her Zaman Katkılarına Ne Kadar Değer Verdiğinizi ve Takdir Ettiğinizi Gösterin

Araştırmalar, şirketlerin finansal hedeflerine doğru çalışmanın çalışanları motive etmediğini gösteriyor. Ancak çalışanlar övgü ve takdir aldıklarında, şirketin amacına ve misyonuna katkıda bulunmak için çok daha istekli olurlar.

Uzaktan çalışanların, yönetici ve ekip liderleri tarafından “gözden uzak, gönülden uzak” hissetmeleri kolaydır. Geri bildirim almıyor olmak, çok çalışmalarının hiçbir önemi olmadığını hissettirebilir ya da özgüvenlerini düşürebilir. Ayrıca iyi olup olmadıkları konusunda kafaları karışmış hissedebilirler.

Bu nedenle, liderler ekiplerinin çabalarına ne kadar değer verdiklerini ve takdir ettiklerini sıklıkla göstermelidir. Bu fikirler takdirinizi ifade etmenize ve ekipleri devam etmeleri için motive etmenize yardımcı olabilir:

Ekiplerinize online teşekkür notları gönderin İyi yapılmış bir iş için basit bir teşekkür, çalışanlara güven artışı sağlar. Bunu herkese açık bir alanda yapmak, takım arkadaşlarınında kendi övgüleri ve eğlenceli emojileriyle o ana dahil olmalarını sağlar.

Bir “ayın çalışanı” belirleyin, ve bu kişinin ekibiniz için neden bu kadar değerli olduğuna dair kısa bir açıklama yazın. Bunu önceden yaparsanız, takım arkadaşlarından da bu kişiyi neden takdir ettiklerine dair kısa bir açıklama yazmalarını isteyebilirsiniz.

Çalışanları, onlara özel günlerinde teşekkür notu, hediye kartı, bakım paketi gibi hediyeler göndererek şaşırtın.  Bunlar, çalışanlarınızı bireysel düzeyde önemsediğinizi gösterir (ve onları sadece makinenizdeki bir dişli olarak görmediğinizi).

Ekibinizin bir parçası olmaktan gurur duymalarını teşvik etmek için işe başlama yıldönümlerinde şirket logolu hatıralık eşyalar gönderin.

Bu küçük ama düşünceli eylemleri yaptığınızda çalışanlarınız görülmüş, takdir edilmiş ve özel hissedeceklerdir. Ve işlerinin önemli olduğunu hissettiklerinde, daha motive ve sadık olacaklardır.

6. Çalışanlara Kişisel ve Kariyer Gelişim Olanakları Sunun

Çalışanlarına değer veren şirketler, çalışanlarının başarılı ve kendilerinin en iyi versiyonları olmalarını ister. Bu nedenle, şirket kültürünüz profesyonel ve kişisel gelişime açık olmalıdır.

Çalışanlarınıza, onlara ne kadar yatırım yapmak istediğinizi göstermek için şunları göz önünde bulundurun:

Çalışanların sürekli eğitim, online sınıflar ve kişisel gelişim kurslarında kullanmaları için bir eğitim bursu sunmak.

Ekibin geri kalanı öğle yemeğini yerken konuşmacıların bilgilerini online bir konferansta paylaştığı “yerken öğren” oturumları düzenlemek.

Şirketinizdeki CEO, CFO, Personel Şefi, Pazarlama Müdürü vb. gibi üst düzey kişilerle Soru-Cevap oturumları düzenlemek. Bilgilerini paylaşmalarına ve diğerlerine ilham vermelerine izin vermek.

Yeni çalışanları tecrübeli çalışanlarla bir araya getirmek için bir mentorluk programı oluşturmak. Bu, aidiyet duygusu oluşturmaya yardımcı olacak ve çalışma arkadaşlarından yeni beceriler ve ipuçları öğrenmek için onları motive edecek.

Çalışanlar bu kariyer geliştirme faaliyetlerine katıldıklarında, şirketinize daha sadık olacak ve sağladığınız fırsatlar için minnettar hissedeceklerdir.

7. Takım Ruhuna Yer Açın

Uzaktan çalışanlar yalnız çalıştıklarında kendilerini izole hissetme eğilimindedirler. Bu nedenle ekip liderleri iletişim kanallarını açmaya ve çalışanların onlarla bireysel olarak bağlantı kurmasını sağlamaya çalışmalıdır.

Bu sosyal bağlantı süreleri takım bağlarını güçlendirecek ve takım arkadaşlarının birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlayacaktır. Ne kadar bağlı hissederlerse o kadar iyi iş birliği yaparlar.

Bunu, aşağıdaki gibi uzaktan ekip güçlendirme faaliyetleriyle birlikte yapmak kolaydır:

Çalışanların bir molaya ihtiyaç duyduklarında işle ilgili olmayan konuları tartışmak için uğrayabilecekleri sohbet odaları. İlgili haberleri ve eğlenceli gerçekleri paylaşabilir, sorular sorabilir ve iş arkadaşı olarak bağ kurabilirler.

 • Online happy hour veya kahve molaları
 • Aylık kitap kulübü / film geceleri. Çalışanlar okumak için bir kitaba oy verebilir ve tartışmak için her ay buluşabilirler. Ya da sanal olarak birlikte izleyebilecekleri bir film seçebilirler.
 • Günde en fazla adım atabilen, geceleri en uzun süre uyuyabilen, en sık spor salonuna gidebilen vb. dostça yarışmalar düzenlemek.
 • “Donut buluşmaları” planlamak.

Bu uygulamalar, birbirlerini daha iyi tanımalarına yardımcı olmak için farklı ekiplerden veya departmanlardan çalışanları bir araya getirir.

Online sohbet odalarınızda ve görüntülü görüşmelerinizde tartışılanların kurallarını herkesin bildiğinden emin olun. Sırf çalışma saatlerinde olmamaları, çalışanların kaba bir dil kullanabileceği veya rahatsız edici konuları tartışabileceği anlamına gelmez. Herkes birbirine karşı saygılı olmalı ve bir arada olduklarında rahat hissetmelidir.

8. Geri Bildirim isteyin ve Çalışanların Katılımını Ölçün

Çalışanlarınızın mutlu olup olmadığını bilmenin tek yolu onlara sormaktır. Bu nedenle, şirketinizin değerlerini ne kadar iyi koruduğunu ölçmek için aylık veya üç aylık anonim anketler gönderme alışkanlığı edinin.

Bu çalışan nabız yoklama anketleri, neyin işe yaradığına ve neyin üzerinde çalışmanız gerektiğine bir göz atmanızı sağlar. Çalışanlarınızın duygularını ölçerek, var olduğundan bile haberdar olmadığınız şeyleri fark etmenize yarar.

İş konularına, genel mutluluğa ve ruh haline, iş birliğine, yönetimle ilişkilere ve daha fazlasına odaklanan sorular oluşturmaya çalışın.

Bu yapıcı ve samimi geri bildirim, ekip liderlerinizin ve diğer çalışanlarınızın şirket kültürünüze bağlı kalmasını ve mümkün olan en iyi uzaktan çalışma ortamını yaratmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

Artık Uzaktan Çalışan Bir Ekiple Nasıl Güçlü Bir Kültür Oluşturacağınızı Biliyorsunuz…

Uzaktan çalışan bir ekiple güçlü bir kültürün nasıl oluşturulacağına dair bu sekiz fikir, aynı paralelde liderlik elde etmenize ve ideallerinizi ekibinizin geri kalanına yaymanıza yardımcı olur.

Uzak işgücünüz değerleriniz ve misyonunuz tarafından yönlendirildiğinde, çalışanlarınız da kendilerini motive edecek hedef ve beklentilere sahip olur. Bu nedenle, sonuç olarak daha yüksek katılım, üretkenlik ve sadakat fark ettiğinizde şaşırmayın.

Comments are closed

Uploading