image

İş Arama Sürecinizi Geliştirmenin 7 Yolu

İş arama süreci yoğun olabilir. Adaylar özgeçmiş ve ön yazı hazırlayıp gönderirken, bağlantı kurarken ve geri dönüş almayı beklerken zaman harcar. Ancak belirli aralıklarla durup biraz düşünmek de iyi bir fikirdir. Şimdi, iş arama sürecinizi nasıl geliştireceğinizi en baştan anlatacağız.

İş Arama Sürecinizi Geliştirmenin 7 Yolu

1. Temas Kurarken Stratejik Olun

Önce şirketi seçip sonra iş aramak iyi bir fikirdir. Bununla beraber, bu stratejide bazı doğru ve yanlış yöntemler mevcuttur. Çalışmak istediğiniz şirketin işe alım sürecini öğrenin, sonra karar verme yetkisi olan biriyle anlamlı bir temas kurmak için bir fırsat arayın.

Şirkette çalışan doğru insanları bulup takip etmek size zaman ve enerji kazandırır ve umarız ki er ya da geç size bir geri dönüş sağlar.

2. Bağlantı Kurmayı Öğrenin

İçine kapanık bir insansanız veya bağlantı kurmayı sevmiyorsanız enerjinizi buna yönlendirmekte zorlanabilirsiniz. Ancak rahat olun, en verimli bağlantıları kuran kişilerin bir kısmı, konuşmaktan ziyade dinleme konusunda başarılı. İş istemek yerine insanlarla ilişki kurmak, geri bildirim edinmek ve rehberlik istemek için zaman harcıyorlar. Çoğu durumda olduğu gibi, iyi bağlantılar kurmak zamanla gerçekleşir ve kararlılık gerektirir.

Kendi profesyonel bağlantılarınızı kurmak ve bunlarla temasta olmak için her gün küçük adımlar atın, hayalinizdeki işe giden bir yol keşfedebilirsiniz.

3. Niceliğe Değil, Niteliğe Odaklanın

Daha fazla başvuru yaptığınızda iş bulma şansınız artıyor gibi görünse de durum böyle olmayabilir. İş arayanlar özgeçmişlerini ve ön yazılarını belirli bir iş için özel olarak hazırladığında daha iyi dönüşler alır. Bu, işe alım müdürüne sizin neden (ve nasıl) bu pozisyon için kusursuz bir aday olduğunuzu göstermekle kalmaz, aynı zamanda özgeçmişteki belirli kelimeleri tarayan başvuru takip sistemlerinde sizi öne çıkarır.

İş listesini ayrıntılarıyla okuyun ve başvurmadan önce şirketi araştırın. Üzerinde iyice düşünülmüş kaliteli bir başvuru, olumlu bir izlenim yaratır.

4. Noktaları Birleştirin

Aynı şirkette birden fazla işe başvurabileceğiniz zamanlar olabilir, böyle bir durumda her bir pozisyon için bire bir aynı başvuruyu yapmadığınızdan emin olun. İşe alım ekibi hem pazarlama koordinatörlüğü hem de geliştirici pozisyonlarına ne kadar uygun olduğunuzu görmek isteyebilir, ön yazınızı kullanarak bu noktaları birleştirmeniz önemlidir.

Her seferinde başvurunuzu aynı kişinin alıyor olabileceğini düşünün, böylece o pozisyon için gönderdiğiniz her özgeçmiş ve ön yazının ilgili niteliklerinizi eşsiz bir şekilde açıklamasını isteyeceksiniz.

5. Bir Planınız Olsun

Bir iş arama planı oluşturun ve iş aramak için düzenli olarak ayıracağınız bir zaman belirleyin.

Evde, iş ararken kullanacağınız düzenli bir yer oluşturun ve iş ilanlarına bakmak ve tüm başvurularınızı takip etmek için bir sistem geliştirin. Hangi işe başvurduğunuzu bilin ve başvuruyu takip etmeniz gereken zamanı iş adı ve şirket adıyla birlikte takvime not alın.

6. Profesyonel Destek Almayı Düşünün

Hayatımızın pek çok alanında uzmanların yardımına ihtiyacımız var, peki neden iş ararken bir uzmandan destek almıyoruz? Kariyer koçları, özgeçmiş kontrolü ve özel iş arama hizmetleri (FlexJobs gibi!), iş arayanların iş bulma serüvenine harika katkılarda bulunuyor.

Sizi en çok zorlayan kısımları düşünün ve iş arama rehberliği ve desteği alma seçeneklerinizi değerlendirin.

7. Bilgili ve Hazır Olun

Tebrikler! Başvurunuz işe alım ekibini etkiledi, şimdi iş görüşmesine davet edildiniz. Güçlü görünmeli ve şirkete katacağınız değeri, işi yapma yeteneğinizi ve iş bilginizi göstermelisiniz. Soracağınız soruları önceden hazırlayın, böylece her zaman söyleyecek şeyleriniz olur. Ayrıca, iş görüşmelerinde yapılan en büyük hatalardan kaçınmak isteyeceksiniz.

Comments are closed

Uploading