image

Evden / Uzaktan Çalışmaya Geçişte Şirketler Neden Zorlanıyorlar? | Kaynak: Deloitte

Araştırmamızda en önemli soru belki de “Evden Çalışma Konusunda Şirketinizi En Çok Zorlayan Hangisidir?” sorusuydu. Katılımcılarımız, bunun sebebini açık ara “Kültür ve Alışkanlıklar” olarak (%43) gösterdiler.

Adaptasyon sürecinde şirketleri en çok zorlayan diğer üç ana unsur (Organizasyonel Yapılanma, Müşteri Beklentileri ve Teknoloji Altyapısı) ise sebep olarak neredeyse eşit ağırlıktadır. Bu dört temel sebep arasında, Teknoloji Altyapısı en geri planda kalmaktadır. Bu da son yıllarda bu alanda gerçekleştirilmiş yatırımların meyvelerini verdiği göstermektedir.

Uzaktan çalışma modeline geçişte en çok zorlanılan konunun “Kültür ve Alışkanlıklar” olduğunu belirten sektörlerin başında %83,3 ile Holdingler gelmekte, bunu %66,7 ile Enerji sektörü takip etmektedir. Özellikle hiyerarşik organizasyon yapılarında bu faktör ön plana çıkmaktadır. Müşteri beklentileri noktasında zorluk yaşayan sektörler arasında ise Hizmet sektörü en çok göze çarpan sektör. Organizasyonel yapılanmanın zorluk yarattığı sektörler arasında Dayanıklı Tüketim Malları ve Kamu ilk sıradalar. Teknoloji Altyapısı ile ilgili en büyük zorluğu yaşayan sektör ise Finansal Kurumlar. Burada belki de en ilginç veriler, Lojistik sektörüne ait. Zira genel tabloda bir numarada yer alan faktör olan Kültür ve Alışkanlıklar, bu sektör için son sırada ve diğer faktörler eşit ağırlıkta.

Evden çalışma uygulamasında Kültür ve Alışkanlıklar noktasında en çok zorlanan departmanların sürekli hareket halinde olmanın verdiği enerji ile beslenen İnsan Kaynakları ve Satış olduğunu görmekteyiz. Bunu yine yüksek bir oran ile Bilgi Teknolojileri, Hukuk ve İdari İşler takip etmektedir. Kurum içi hiyerarşide yüksek pozisyonlardaki iç müşteriler ile yoğun mesai harcadıkları için; Müşteri Beklentileri açısından diğerlerine kıyasla en çok Strateji/İş Geliştirme departmanı zorlanmaktadır. Tedarik Zinciri ve Üretim için dağıtık iş yapış şekilleri nedeni ile Organizasyonel Yapılanma, daha çok sahada çalışmaya göre altyapısını kurmuş İç Denetim için ise Teknoloji Altyapısı zorluk yaşanan noktalarda öne çıkmaktadır.

Comments are closed

Uploading