image

Evden / Uzaktan Çalışma Sistemi Salgın Sonrasında Daha Fazla Uygulanmalı Mı? | Kaynak: Deloitte

Araştırmamızın son sorusu olan “Koronavirüs Salgını Sonrasında Evden Çalışma Şirketinizde Daha Fazla Ugulanmalı Mı?” sorusuna %72,9 ile büyük bir çoğunluk “Evet” yanıtını vermiştir. Daha önceki sorularımıza verilen yanıtların bazılarını tekrar hatırlarsak; hızlı geçiş yapabilen şirketlerin oranı dörtte üçtü… Bu durum kendimize güvenimizi getirmiş olmalı. İş süreçleri ve verimliliğe olumsuz bir etkisi olduğunu düşünen şirketlerin oranı ise dörtte biri ancak buluyor. Yani genel olarak durumdan “memnun” sayılırız. Koşullar böyle olunca, mevcutta bu yaygın uygulamayı benimsemiş şirket oranının da dörtte bir olduğu düşünülürse; “Neden biz de artık bunu (daha sık) uygulamayalım?” diye kendimize sormamız gayet doğal. Şirketlerin %10’u ise şu an “bekle gör” modundalar.

Araştırmamıza istinaden sektör bazında cevaplara bakıldığında Holding ve Turizm sektörü çalışanları salgın sonrasında da uzaktan/ evden çalışma sisteminin yaygınlaşması gerektiğini düşünmektedir. Bunu büyük oranlarla “Evet” yani evden çalışma yaygınlaşmalı yanıtı veren Lojistik, Finansal Kurumlar ve Enerji sektörleri takip etmektedir. Konuya en mesafeli duran ise Gıda sektörü olmuştur. Tüm sektörler arasında Eğitim sektöründe bir kararsızlığın hakim olduğu gözlemlenmektedir.

Departman bazında bakıldığında; İç Denetim, Mali işler, Bilgi Teknolojileri, Satış, İnsan Kaynakları ve Pazarlama departmanları çoğunluk olarak salgın sonrasında da uzaktan/evden çalışma uygulamasının devam etmesini benimsemiştir. İdari İşler

departmanı açısından ise katılımcıların üçte ikisi çalışanlarının uzaktan/evden çalışmasına sıcak bakmamaktadır. Yapılan işlerin detayı düşünüldüğünde, bu gayet anlaşılır bir cevaptır. Onu izleyen Tedarik Zinciri ve Üretim fonksiyonunda da, üçte birlik bir oran bu iş yapış şekli modeline olumsuz bakmaktadır. Büyük olasılıkla Endüstri 4.0 ve teknolojideki baş döndüren gelişmeler; normalde daha yüksek olmasını bekleyebileceğimiz bu oranı daha aşağı bir seviyeye çekmektedir.

Comments are closed

Uploading