image

Evden Çalışma Politikasının Hazırlanması | Kaynak: Kyocera

Kurumların, büyüklükleri ne olursa olsun kılavuzlar ve öneriler ile kendi Uzaktan Çalışma Politikasını yazması gerekir, böylece taraflar, uzaktan çalışmanın yararlarından faydalanabilir ve eksiklik olması durumunda vazgeçmez.

Etkili bir uzaktan çalışma politikasının genel hatları:

A. Süre, uygulamalar ve bildirimler

Bir çalışanın evden kaç gün çalışacağını seçmesine karar vermek her şirket için çok önemlidir: haftada bir, ayda birkaç gün. Bu, duruma göre değişir.

Çalışanların, bu günleri önceden talep edebilecekleri online bir takvim (veya İnsan Kaynakları departmanından bu talepleri alıp kabul edip etmemekten sorumlu bir kişi) hazırlayın. Bu durum, yüz yüze bir toplantı gerçekleştirmenin çözülmesi imkansız bir bulmaca olmadığı anlamına gelir.

Bu durumda, takvimde karmaşıklıkları önlemek için evden çalışmanın mümkün olmadığı bazı günler belirlenmesi önerilir.

B. Uzaktan çalışan kişinin yükümlülükleri

Bu, minimum standart gereksinimi oluşturmanın gerekli olduğunu göstermektedir. Çalışan:

  • Ofiste olduğundan daha fazla işle ilgilenmelidir.
  • Mevcut kanallarla ofiste olduğundan daha fazla ulaşılabilir olmalıdır.
  • Bunun bir tatil günü olmadığını bilmelidir.

Bu tür önlemler, karışıklık ve yanlış anlaşılmayı önlerken, evden çalışmanın üretkenlik, verimlilik ve odaklanma yeteceğini arttırdığını görmemizi sağlar.

C. İşe insani nitelik katılması

Çalışanlar arasında yalnızca chat veya e-posta ile değil web kamerası ile iletişim kurulmasının zorunlu olması oldukça önemlidir. Çünkü, çalışanların birbirlerinin yüzünü görmesi, gruba daha çok bağlı hissetmelerini sağlar, aksi takdirde, soğuk yazışma, zamanla çalışanların kendilerini değer katan profesyonellerden çok e-posta işleyen makine gibi hissetmelerine neden olur. Uzaktan çalışan bir kişi, bir profesyonel olarak veya daha da ötesinde bir insan olarak yeri doldurulamaz bir bütünün parçasıdır ve bu yaklaşımı besleyecek her girişim, çalışanların KPI (Anahtar Performans Göstergeleri)’larını artıracaktır.

D. Uzaktan çalışma konumu

Çalışılan yerin özellikle ev olmasına gerek yoktur. Parklar veya kafeler gibi farklı alanlarda daha kolay odaklanabilen veya daha yaratıcı hisseden kişiler vardır. Bu durum, siber güvenlik açısından alınması gereken önlemlerin belirlenmesini ve çalışanları ofisteymiş gibi güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için gerekli araçların sağlanmasını gerektirmektedir.

E. Teknoloji

En iyi performans için gerekli olan uygun araçların belirlenmesi ve bunların kurulumu için ihtiyaç duyulan talimatların sağlanması gerekir. Bu durumda, takımın kendi araçlarını seçmesi tercih edilmelidir, böylece takım bu araçları daha ucuz diye daha basit olan araçlar yerine daha çok kullanacaktır.

F. Teşvikler

Evden çalışan kişi, kendi internet, cep telefonu, elektrik, gaz vb. giderlerinden sorumludur. Bu durumda, şirketin uzaktan çalışma uygulamayı istemesi halinde, çalışan ofis kaynaklarından yararlanamayacağı için teşviklerin bordroya eklenmesi şirketin kararına bağlıdır.

Comments are closed

Uploading