image

e-Çalışan Olmak

Bir işletme olarak ofisinizde fiziksel olarak çalışacak adayları bulup işe almakla, e-çalışan sistemini tercih edip benimsemiş bir e-çalışan adayı bulmak arasında çok fark yoktur. Fakat bununla birlikte iki kavram arasındaki farklılıkları anlayıp kavrayarak hareket etmek çok önemlidir.

Aşağıda yer alan bazı başlıklar başta olmak üzere bu makalede ele alacağımız çok fazla konu var:

  • Uzaktan çalışan bir e-çalışan ile ofisinizde fiziksel olarak çalışan bir adayın arasındaki farklar ve detaylar.
  • Sizi özgürlüğe ulaştıracak 3 detay
  • Farklı deneyim ve alanlardaki e-çalışanlar ve işletmenize olan faydaları
  • Doğru bir e-çalışan nerede ve nasıl bulunur?
  • Adayı işe alırken mülakatta sormanız gereken 10 soru
  • Bir e-çalışanın sahip olması gereken ekipman ve deneyimler

E-çalışan dünyasında yolculuğa çıkmadan önce bu sistemi genel hatlarıyla görelim.

Temel İlkeler

Tüm iş yapış şekillerimizde ve çalışma hayatımızda olduğu gibi bu sistemi de anlayabilmemiz ve maksimum fayda elde edebilmemiz için işin temellerinden başlamalıyız. Başarı ve maksimum veri elde edebilmenin yolu süreci adım adım izlemektir.

E-çalışan sisteminin ana kuralları şu şekilde işler:

                E-çalışanlarınız yazılım değil, birer insandır. E-çalışanlarınızla e-posta, Skype,Zoom ve telefon gibi internet temelli ses/görüntülü konuşma servisleri aracılığıyla iletişim kuruyor olsanız bile onların da herhangi bir insana göstereceğiniz saygıyı sonuna kadar hak ettiklerini unutmamalısınız. Her bir e-çalışanın nasıl ki sistemimizin ve istihdam sağladığımız firmaların kurallarına (firmanın iş anlaşmasında belirttiği mesai saatleri, bulunduğu pozisyona uygun kıyafet kuralları ve talep edilen tüm iş görevleri) hareket etmesi gerekiyorsa, işletmelerin de yasayla belirlenmiş tüm iş kanunlarına uygun olarak e-çalışanlarını çalıştırıyor olması gerekmektedir. Ayrıca her bir e-çalışanınızın iletişim alışkanlığını iyice öğrenmenin yanı sıra kültürel ve inançsal ritüelleri dahilinde kutlamalarına ve geleneklerine vakıf olmak da iş veren olarak sizin menfaatinize olacaktır.

                Ne kadar nitelikli iş ortaya koyarsanız, o kadar nitelikli iş alırsınız. E-çalışanlarınızın ortaya koyduğu nitelikli iş, aldığı talimatların kalitesiyle doğru orantılıdır. Verdiğiniz talimatlar kısa ve net mi? Yoksa onlara karmakarışık talimatlar veriyor ve noktaları birleştirmelerini mi bekliyorsunuz?

                Tek bir e-çalışan ile her şeyi elde edemezsiniz. Fiziksel olarak ofisinizde istihdam ettiğiniz bir çalışanınız gibi, uzaktan istihdam ettiğiniz her e-çalışanın da güçlü ve zayıf yanları olabilir. Fakat bunu size söylemek istemeyebilir. Sizi memnun etmek isterler ve onlardan istediğiniz şeyleri yapmanın yollarını bulurlar. Bu, iki tarafı keskin bir kılıçtır. İhtiyaçlarınızı karşılayabilecek ve size gerçekten uyan bir e-çalışan ararken çok dikkatli olmalısınız.

                Mükemmel e-çalışan diye bir şey yoktur. İşinizde yardıma ihtiyaç duyduğunuz her sorunun altından kalkacak e-çalışanı, dünyanın hiçbir yerinde bulamazsınız. Bir düşünün; çatınız aktığında tamir etmesi için eve elektrikçi çağırmazsınız. Gelip bakması ve gerekli yerleri onarması için çatı tamirinden anlayan bir uzman ararsınız. E-çalışan veya normal bir işe alım söz konusu olduğunda bu algı, en büyük efsanelerden biridir. Pozisyona uygun olan kişiyi işe alın, işi yapabileni değil.

Bu makalemizde biraz ana kuralları gözden geçirdik. İlerleyen günlerde, makalemizin devamında görüşmek üzere…

Comments are closed

Uploading